Buderus Logamax Plus GB012 Arıza, Hata Kodları

Buderus Logamax Plus GB012 Arıza, Hata Kodları 3C, 4L, 4Y, 5L, 6A, 6C, B3, C7, CL ve Ep arıza kodlarının anlamları ve bu arıza kodları kombi ekranında görülünce yapılması gerekenlar makalemizde açıklanmıştır.

Buderus Logamax Plus GB012 Arıza, Hata Kodları

3C Arıza Kodu: Fan Motoru Arızası

Buderus kombi ekranında 3C arıza kodu görüldüğü zaman kombi çalışmaz. Öncelikle baca ek yerlerinde çıkma varmı kontrol edin. Daha sonra kombiyi resetleyin.  Resetleme sonrasında sorunda devam ederse eğer servis yardımı alın. Fan motoru veya anakart arızalanmış olabilir.

4L Arızası: Kalorifer Devresi Düşük Su Basıncı

Kalorifer tesisatında yeterli su basıncı olmadığı zaman Buderus kombi ekranında 4L arıza kodu görülür. Kalorifer tesisatına su doldurmalısınız. Su basıncını 1,5 bar seviyesine getirin. Kalorifer devresi su doldurma musluğu kombi altında montelidir. Genelde mavi veya siyah renkte plastik olur. Su doldurma işleminden sonra musluğu mutlaka kapatın. Arıza devam ederse sevisi arayın. Basınç sensörü arızalı olabilir.

4Y Arıza Kodu: Kalorifer Gidiş Suyu Sensör Arızası

Kalorifer devresi gidiş suyu sensöründe sorun olduğu zaman 4Y arıza kodu görülür. Servisi aramalısınız. Sensör arızalanmış veya kablolarında kopukluk olabilir.

5L Arıza Kodu: BUS İletişim Sorunu

Oda termostatı kullanılıyorsanız oda termostatı arızalanmış olabilir, bağlantılarda kopma veya kısa devre olabilir, anakart arızası olabilir. Kesin çözüm için servis yardımı almalısınız.

6A Arıza Kodu: Ateşleme Yok. Alev Oluşumunda Sorun

Kombi üzerindeki gaz hattı vanalarının açık olduğundan emin olun. Sırasıyla kombinizin, evinizin ve binanızın gaz vanalarının açık olduğunu kontrol edin. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servis çağırın. Gaz valfi yada anakart arızası olabilir.

6C Arıza Kodu: Gaz Kesildiği Halde Alev Algılanıyor

Gaz kesintisinden sonra alevin sönmesi gerekir. Alev algılanmaya devam ediyorsa bu bir arızadır. Bu sorunda Buderus kombi ekranında 6C hata kodu ile belirtmektedir. Buderus kombiyi birkaç defa resetlemeyi deneyin. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edin. Arıza devam ederse servis yardımı alın.

B3 Arıza Kodu: Yoğuşma Eşanjöründe Su Seviyesi Arızası

Yoğuşma eşanjöründe sorun olduğu anlamına gelen B3 arıza kodu ekranda görülünce öncelikle yoğuşma gideri kontrol edilmeli. Yoğuşma gideri tıkalı, gider eğimi az olabilir. Sensör ve sensör bağlantılarında kopukluk olabilir. Kontrol edilmelidir. Bu sorun anakarttan kaynaklı olabilir. Tüm kontroller yapıldıktan sonra arıza devam ederse servisi aramalısınız.

C7 Arıza Kodu: Fan Arızası

Kombi Atık gaz tahliyesinde sorun olduğu zaman fan arıza kodu görülür. C7 arıza kodu görüldüğünde kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi arayın. Fan veya anakart arızalanmış olabilir.

CL Arıza Kodu: Kullanım Suyu Sensör Arızası

Buderus kombi ekranında CL arızası görüldüğü zaman sıcak su alamazsınız. Kombi sıcak su sensörü arızalanmış veya sensör kablolarında kopmalar olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi aramalısınız.

EP Arıza Kodu: Uzun Süre Resetleme Yapılmış

Kombi arızalarında reset tuşuna uzun süreli basıldığı zaman EP arıza kodu ekranda görülür. EP uyarı kodu reset tuşuna uzun süre basıldığı anlamına gelir. Kombiyi elektrik sigortasından kapatıp bir süre bekledikten sonra açın. Uyarı kodu ekrandan silinecek.

EC Arıza Kodu: Dış Hava Sensör Arızası

Dış hava sensörü her kombide bulunmaz. Dış hava sensörü harici bir parçadır. Dış hava sensörü varsa arızalanmış veya kablolarda kopmalar olabilir. Dış hava sensörü olmadığı halde EC arıza kodu görülüyorsa anakart arızalanmış olabilir. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi aramalısınız