Kombi Arızaları ve Çözüm Önerilerimiz

Kombi ile alakalı şikayetlerinizde servis çağırmadan önce yapmanız gerekenler hakkında yardımcı olmak için bazı önerilerimiz olacak.

Kombi arızaları konusunda müşterilerimizin bize sordukları soruların başında gelmektedir (kombi çalışıyor yaklaşık 10 saniye sonra arızaya geçiyor neden?)

Kombi çalışıyor 5 - 10 saniye sonra arızaya geçiyor

Bu şikayetinizin cevabı, kombi besleme kablosundaki faz ve nötr yanlış bağlanmış olabilir, ya da fişli bağlantılı ise fiş tersine çevrilip tekrar takılmalıdır. Bu işlemlerden sonra kombinizi resetlerseniz muhtemelen tekrar çalışacaktır. Eğer kombinizi yinede çalışmazsa büyük ihtimalle cihazınızın gaz valfi arızalı olabilir. Elektronik ateşlemeli kombilerde ateşleme trafosu arızalı olabilir. İyonizasyon çubuğu alevi görmüyor yada kopmuş olabilir. Kombi Servisi çağırmanız gerekir.

Kalorifer tesisatındaki basınç kendiliğinden yükseliyor neden?

Kat kaloriferi kullanıcılarından önemli bir şikayet daha. Kombi basıncı kendiliğinden yükseliyorsa öncelikle kalorifer devresi su doldurma musluğu arızalanmış olabilir. Bunun sebebi çift eşanjörlü kombilerde plaka eşanjör delik olabilir değiştirilmesi gerekir. Tek eşanjörlü kombilerde ana eşanjör deliktir değiştirilmelidir. Bu arızanın giderilmesi için kombi servisine ihtiyacınız var.

Kalorifer çalışırken su basıncı neden yükseliyor?

Kombiye uzun zamandır bakım yapılmamış olabilir. Bakım esnasında genleşme tankına hava basılmamış olabilir. Genleşme tankı hava basınç değeri 1,5 bar olacak şekilde hava basılmalıdır. Genleşme tank mebranı delinmiş olabilir tamiri mümkün olmadığından yeni tank takılması gerekir. Arızanın kesin çözümü için servis çağrılmalı.

Kombi neden gürültülü çalışıyor?

Kombi çalışınca ses yapıyor neden? Kombi arızalarında çok sık rastlanan bir durum büyük bir olasılıkla kullandığınız cihaza uzun zamandır bakım yapılmamış. Bu sebepten kombi fan motoru kirlenmiştir kirler balansa sebep olduğu için gürültülü çalışabilir. Genel bakım ve fan temizliği bu şikayetinizi ortadan kaldıracaktır. Bakım sonrası fan motoru gürültülü çalışmaya devam ederse rulmanlar dağılmış olabilir. Fan motorunun değiştirilmesi için servisi aramalısınız. Sirkilasyon pompası arızalanmış olabilir. Devirdaim pompasının kömür yatakları aşınmıştır yada tamamen bozulmuştur pompa değiştirilmesi gerekebilir. Gaz valf bobini ses yapıyor olabilir değişmesi gerekebilir. Kesinlikle iyi işinin ehli kombi servisi çağırmalısınız.

Kombi ısındıkça ses yapıyor neden?

Büyük bir olasılıkla ana eşanjör kireç bağlamıştır, kimyasal temizleme ile şikayetiniz giderilebilir.

Kombi ısındıkça kalorifer tesisatındaki su basıncı artıyor neden?

Yukarıdaki şikayetinizin sebebi büyük ihtimalle kombi genleşme tankındaki azot gazı basıncı yeterli değildir yada hiç kalmamıştır,1,5 bar olacak şekilde hava basılmalıdır.

Genleşme tank mebranı delinmiş olabilir tamiri mümkün olmadığından yeni tank takılması gerekir.

Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor hatta kaynıyor

Sirkülasyon (dolaşım) pompası arızalı olabilir sabit devir özelliğini yitirmiştir, pompa değiştirilmelidir. Kalorifer devresi tesisat filtresi kirden tıkalı olabilir sökülüp kontrol edilmeli. Ana eşanjör kireçlenme sonucu tıkanmış olabilir, kimyasal temizleme gerekebilir. Anakart modülasyon arızalı olabilir. Servis çağırmalısınız.

Kombi çalışıyor fakat neden sıcak su vermiyor?

Sıcak suyu açınca kombim çalışıyor fakat sıcak su vermiyor neden? Kombilerde en sık rastladığımız arızaların başında gelir sıcak su sorunu. Kombi kullanıcılarının sıcak su problemleriyle alakalı sebepler, su akış anahtarı arızalanmış olabilir, diyafram conta delinmiş olabilir, sıcak su emniyet termostatı atmış olabilir Sıcak su sensörü arızalanmış olabilir, kireçlenmeden sebep iç tamir takımları takılı kalmış olabilir. Üç yollu vana arada kalmış yada tamamen bozulmuş olabilir. Bazı kombilerde üç yollu vana yerine motorlu vana kullanılmaktadır. Motorlu vanaların tamiri mümkün olmadığından bu parça değiştirilmelidir. Mekanik aksamlardan oluşan ve içerisinde tamir takımları bulunan üç yollu vanalar genellikle iç tamir takımlarının değişmesi ile eski sağlıklı ortamına kavuşmaktadır ve uzun yıllar sorunsuz görev yapmaktadır. Bu sorun için servisimizi çağırmalısınız.

Kombi neden sürekli su eksiltiyor?

Kombi kalorifer tesisatındaki su basıncı kendiliğinden düşüyor, kalorifer tesisatı neden su eksiltiyor?

Bu şikayetiniz kombi den kaynaklı değil büyük bir olasılıkla kalorifer tesisatınızda kaçak vardır. Kombilerdeki su hacmi çok küçük olduğundan kaçağı bulmak uzun zaman alabilir. Genleşme tankı arızalı olma ihtimalide bu soruna neden olabilir. Bazen de petek vanaları zamanla su kaçırabilir bu saya de su eksilir vanaların yenilenmesi de gerekebilir. Kalorifer tesisatındaki kaçakları kimyasal ilaç ilavesi yaparak önleyebiliriz bunun için bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir.

Kombi çalışıyor fakat kalorifer tesisatı neden ısınmıyor?

Peteklerin hepsinde bir soğuma olur ya da  kombi kısa sürede ısısı yükselerek (30 saniye kadar çalışıp durarak) durumu size haber verir.

Saygıdeğer müşterilerimiz kombiniz çalışıyor fakat petekleriniz ısınmıyorsa bu şikayetinizin genel nedenleri aşağıdakilerden bir veya birkaçı olabilir. Özellikle uzun zamandır kombi kullanan müşterilerimiz bu konuda bizden servis talep etmektedirler. Bu şikayetlerin genel sebebi ilk olarak olarak kalorifer peteklerinini kirlenmiş olmasıdır. Kalorifer tesisatınızın temizlenmesi sonucunda bu şikayetiniz büyük ihtimalle son bulur. Peteklerinizde zamanla oluşan ağır metaller tesisatınızın ısınmasına engel olabilir. Peteklerinizin yıkanarak ağır metallerden arınmasıyla tekrar eski verimli haline gelebilir. Kombilerde bulunan üç yollu vana arızalı olma ihtimali var. Tesisat dönüş borusu üzerindeki pislik tutucu tıkalı olabilir, kombi kalorifer hattı vanaları kapalı olabilir. Sirkülasyon (dolaşım) pompası arızalı olabilir sabit devir özelliğini yitirmiştir, pompa devri düşük olabilir, pompanın temizlenmesi veya pompanın değişmesi gerekebilir. Reglaj (yakındaki peteklerin vanalarının kısılması) ayarı yapılması gerekebilir.

Petek temizleme hakkında detaylı bilgi ve fiyat sorabilirsiniz.

Kombi Servis Hattı | Cep: 0535 987 7360 | Tel: 0212 436 5344