Ariston Genus Arıza Kodları

Ariston Genus Arıza Kodları

Ariston Genus kombi arıza kodları ve çözümleri. Ariston Genus kombi arıza kodları ekranda görülünce servis çağırmadan önce yapılması gerekenler bu makalemizde. Arıza kodları Ariston kombi ekranından nasıl giderilir?

Ariston 101: Aşırı Isınma

Kombi içerisinde dolaşım, sirkülasyon sorunu olduğu zaman Ariston kombide 101 arıza kodu görülür. Kombinin aşırı ısınmasından kaynaklanan arıza durumu.

Cihazı kapatıp bir süre bekleyip tekrar çalıştırın. Arıza devam ederse servis yardımı alım. Kombi pompası, üç yollu grup veya anakart arızalı olabilir.

103-104-105-106-107: Sirkülasyon Sorunu

Ariston kombi içindeki sirkülasyon, devirdaim yeterli olmadığını ya da kombinizin su durumunda bir arızanın meydana geldiğini gösterir. Tüketici yetkili servis den destek alabilir. 

110: Sensör Arızası

Ariston kombi ısıtma sensöründe kısa devrenin olduğunu ya da temassızlıktan kaynaklanan bir problemin olduğu zaman 110 arıza kodu veririr. Resetleme sonrası arıza devam ederse kombi servisi arayın.

112: Sensör Sorunu

Cihazın ısıtma ile ilgili kombiye gelen dönüş yollarında bulunan sensörde sorun olduğunu ya da kısa devrenin olduğunu gösterir. Tüketici kendi müdahalede bulunmamalı. Yetkili servis ile iletişime geçmelidir.

114: Dış Hava Sensör Arızası

Ariston kombinizin dış sensörlerinin kısa devre yaptığını ya da sensörlerde arıza meydana geldiğini gösterir. Tüketici destek için servisi aramalıdır.

116: Yerden Isıtma Termostat Arızası

Kombide bulunan yerden ısıtma termostatın da arıza meydana geldiğini gösterir. Tüketici olarak yapabileceğimiz bir durum yoktur. Yetkili servis den destek almalıyız.

1P1-1P2-1P3:Düşük Basınç

Bu kod, kombinizin akışlarını, atık boşaltım sistemlerin ya da sirkülasyonunda arıza meydana geldiğini belirtir. Tüketici olarak yapabileceğimiz bir müdahale yoktur. Yetkili servis den destek almalıyız.

201: Sıcak Su Sersör Sorunu

Bu  kod, kombinizin sıcak su sensörün kısa devre yaptığını ya da arıza meydana geldiğini gösterir. Bu durumda kombiden sıcak su alamayız. Tüketici destek için servis ile iletişime geçmelidir.

202: Bu kod, kombinizde bulunan  tankın su seviyesinde oluşan azalmasının ya da su tankında bulunan sensörlerde kısa devrenin olduğunu gösterir. Bu durumda tüketici servis den destek almalıdır.

203: Bu kod, kombinizin elektronik devrelerinde bulunan anahtarla sensörlerin kısa devre ya da temassızlıktan kaynaklanan arızaların olduğunu bildirir. Sensör tamiri ya da değişimi gerekebilir. Tüketici yetkili servis den destek almalıdır.

204: Bu kod, kombinizde yer alan güneş kolektör sensöründe kısa devrenin olması ya da sensör de bir hasar meydana geldiğini gösterir. Sensör tamiri ya da değişimi gerekebilir. Yetkili servis den destek alınmalıdır.

205: Bu kod, kombinizde yer alan güneş kolektör sensörünün kısa devre yapması ya da arıza meydana gelmesi ile birlikte sensöre su gelmiş olma durumu olduğunu da gösterir. Tüketici kendi müdahalede bulunmamalı servis den destek almalıdır

207: Kombide yer alan güneş manifoldun da aşırı ısınmadan kaynaklı arıza meydana geldiğini gösterir.  Tüketici kombiyi bir süre dinlendirip tekrar kombiyi açmalıdır. Eğer sorun devam ederse servis den destek almalıdır.

208: Güneş manifoldunun kış şartlarında donması nedeniyle 208 arıza kodu görülür. Kombiniz sıcak tutulması ve donmamaya karşı önlem alınmalıdır.

209: Cihazın boyler kısımda aşırı ısınmadan kaynaklanan arızayı gösterir. Tüketici destek için yetkili servis den destek almalıdır.

301: Eprom Arızası

Bu kod, kombinizin eprom kısmında bulunan bir ekran hatasının olduğunu gösterir. Tüketicinin kombiye reset atmalıdır. Sorun devam ediyor ise servis den destek almalıdır.

302: İletişim Sorunu

Bu kod, kombinizin GP ile GIU arasında oluşan iletişim hatasının olduğunu gösterir. Yetkili servis den destek alınabilir.

303: Anakart Arızası

Bu kod,  kombinin kartından kaynaklanan PCB arızası olduğunu gösterir. Tüketici müdahalede bulunmamalı yetkili servis den destek almalıdır.

305:Elektronik Anakart Arızası

Kombinizin elektronik kartında arıza meydana geldiğini gösterir. Tüketici servis den destek almalıdır.

306/307: Bu kod, kombide bulunan PCB kartında meydana gelen bir arızanın olduğunu gösterir. Tüketici servis den destek almalıdır.

401, 402, 403, 404, 405, 406, Anakart Arızası

Ariston kombi anakart arızasında bu arıza kodları ekranda görülür. Resaetleme işlemi sonrası arıza devam ederse servisi arayın.

407: Oda Termostada Arızası

Kombinizde yer alan oda sensörünün kısa devre yapması ya da hasar meydana geldiğini gösterir. Bu durumda tüketici müdahalede bulunmamalı. Yetkili servis den destek almalıdır.

501: Ateşleme Sorunu

Ariston kombide ateşleme sorunu olduğu zaman 501 arıza kodu görülür. Resetleme işlemi sonrasında arıza tekrar ederse servis arayın.

502: Alev Oluşumunda Sorun

Bu kod, kombinizin gaz valfinde meydana gelen arızayı gösterir. Tüketici olarak destek için servisi aramalıyız.

5P3: Bu kod, kombinizin çalışır durumda iken birden bire ateşlemenin kesilmesinden kaynaklı arızanın olduğunu gösterir.

601/602: Bu kod, bacalı kombilerde bulunan termostatın arızalandığını gösterir. Destek için servis den yardım alınmalıdır.

607: Anakart, Fan Motru, Prosestat Arızası

Bu kod, cihazınızın diferansiyel basınç anahtarının kontağı ateşlemeden önce açık olduğunu gösteren hatadır.

Prosestad Ariston kombi içerisindeki hava akışının yeterli olup olmadığını kontrol eder.

Fan motoru çalıştığı halde prosestat kontak yapmadığı zaman Ariston kombi ekranında 607, 677 arıza kodu görülür.

Cihazın modeline uygun Prosestat takılması için kombi servisi çağırın.

Fan Motoru Arızalı Olabilir

Fan motoru arızalı olduğu zaman atık gaz tahliyesinde sorun olması sebebi ile kombi çalışmaz.

Bu anlamda mutlaka servis ekiplerinden yardım almanız gerekir. Ariston kombi fan motoru arızalarında yenisi takılarak sorun giderilebilir.

Anakart Arıza Olabilir

Anakart Ariston kombi için komuta merkezi diyebiliriz. Anakart arızalarında 607, 677 arıza kodu dahil olmak üzere birçok sorunun elektronik karttan olma ihtimali var.

6P1: Bu kod, cihazınızın diferansiyel hava basınç anahtarında kapsama sorunu meydana geldiğini veya kapsamanın gecikme problemini gösteren arızadır. Tüketici kendi müdahalede bulunmamalı kombi servisi çağırmalıdır.

701: Bu kod, kombinizin bölge 2 olarak bilinen bölümün çıkış sensöründe sorun oluştuğunu gösteren arızadır. Tüketici yardım için yetkili servis den destek almalıdır.

702: Bu kod, cihazınızın 2. Bölgede ısıtma dönüş sensöründe arızaların meydana geldiğini gösterir. Tüketici kendi müdahalede bulunmamalı servis ile iletişime geçmelidir.

703: Bu kod, cihazınızın 3. Bölge kısmında ısıtma çıkış sensörünün sorun oluştuğunu bildirir. Yetkili servis den destek alınmalıdır.

704: Bu kod, kombinizin 3. Bölgede ısıtma dönüş sensöründe problem oluştuğunu ve buna bağlı olarak da çalışmadığını gösterir. Tüketici destek için yetkili servis ile görüşmesi gerekecektir.

705: Bu kod, cihazınızda bulunan hidrolik seperatör sensöründe hasar meydana geldiğini gösterir. Sorunun çözümü için servis ile iletişime geçilmelidir.

706: Bu kod, kombinizin bölge 2’de aşırı ısınmadan meydana gelen arızadır. Sorunun çözümü için servis den destek alınmalıdır.

707: Bu kod, kombinizin bölge 3’de aşırı ısınmadan kaynaklı arızanın olduğunu gösterir. Tüketici kendi müdahalede bulunmamalı yetkili servis den destek almalıdır.

SP1: Bu kod, kombinizin birinci ateşleme denemesinde başarısız olduğu anlamına gelen arıza kodudur. Arıza çözümü için ateşleme trafosu kontrol edilmelidir. Çakmak bağlantıları incelenmelidir.

SP2: Bu kod, kombinizin ikinci ateşleme denemesinde başarısız olduğu anlamına gelen arıza kodudur.

Arıza çözümü için çakmak sistemi kontrol edilmelidir. Çakmak soket ve bağlantıları incelenmelidir.  Gaz valfi kontrolleri yapılmalıdır.

SP3: Gaz Yokluğu

Bu kod, kombinizin üçüncü ateşleme denemesinde başarısız olduğu anlamına gelen arıza kodudur.

Arıza çözümü için çakmak sistemi kontrol edilmelidir. Çakmak, soket bağlantıları incelenmelidir.  Gaz valfi soket ve bağlantı kontrolleri yapılmalıdır.

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar