Ariston Kombi Arıza Kodları

Ariston kombi arıza, hata kodları, resetleme işlemi, sembollerin anlamları. Ariston kombi arıza kodları kombi ekranında görüldüğü zaman neler yapılmalı? Ariston kombi arıza kodları ve yapılaması gerekenler bu makalemizde.

Ariston Kombi Arıza Kodları

101: Aşırı ısınma

Arızanın sebebi aşırı ısınma. Kalorifer devresi su sıcaklığı 100 °C ve üzreine çıktığı zaman Ariston kombi ekranında 101 arıza kodu görülür.

Ariston kombi ekranında101 arıza kodu görüldüğü zaman kalorifer tesisat vanaları, petek vanaları açık konumda olmalı kontrol edin. Kombi resetleme işlemi sorası arıza devam ediyor mu kontrol edin.

Arızanın devam etmesi halinde sirkülasyon, devirdaim pompası uzun süredir çalışmıyorsa sıkışmış yada arızalanmış olabilir.

Üç yollu tamir takımı arızalanmış olabilir, petek kirlerinden dolayı kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Sorunun çözülmesi için servisi aramalısınız.

501: Alev Oluşumunda Sorun

Arızanın anlamı gaz yokluğu. Öncelikle doğalgaz sayacından itibaren kombi hattı üzerindeki gaz vanalarının açık olduğunda emin olun. Kombi resetleme işlemini yapın.

501 arızası devam ederse kombi gaz valfi, iyonizasyon kabloları, anakart yada ateşleme trafosunda arıza olabilir. Sorunun giderilmesi için servisi aramalısınız.

103, 104, 105, 106, 107: Yetersiz Sirkilasyon

Kalorifer devresindeki su dolaşımı zayıf yada hiç olamadığı zaman ekranda 103, 104, 105, 106, 107 arıza kodları görülür.

Kalorifer devresindeki su basınç değerini konrol edin 1,5 seviyesinde olmalı. Petek vanaları açık konumda olmalı.

Kombiyi resetleyin arıza devam ederse sirkilasyon, devirdaim pompası arızalı, petekler kirlenmeden tıkalı olabilir. Servis aramalısınız.

111: Düşük Su Basıncı

Kalorifer devresindeki su basıncı eksik oladuğu zaman 111 arızası görülür.

Su doldurma musluğunu açarak kombi su basıncını 1,5 bar seviyesine getirin. Arıza düzelir.

Arıza devam ederse servisi arıyın. Su basınç sensörü arızalı yada kablolarda kopma olabilir.

601: Prosestat Arızası

Ariston kombi baca çekişinde sorun olduğunda 601 arıza kodu görülür. Baca ek yerlerini konrol edin çıkmış olan varsqa yerine takın.

Resetleme işleminden sonra arıza devam ederse servis yardımı alın. Kombi anakart arızası, prosestat arızası yada fan motoru arızası olabilir.

305, 306, 307 Arıza Kodu: P.C.B. arızası – Elektronik kart arızası

Elektronik anakart arızası olduğunda bu arıza kodları görülür. Anakart tamiri yada değişimi için servisi aramalısınız.

607, 677: Anakart, Prosestat, Fan Motoru Arızası

Prosestad Ariston kombi içerisindeki hava akışının yeterli olup olmadığını kontrol eder.

Prosestat arızalarında fan motoru çalıştığı halde kontak yapmadığı zaman Ariston kombi ekranında 607, 677 arıza kodu görülür. Cihazın modeline uygun Prosestat takılması için kombi servisi çağırın.

Fan Motoru Arızalı Olabilir

Fan motoru arızalı olduğu zaman atık gaz tahliyesinde sorun olması sebebi ile kombi çalışmaz.

Bu anlamda mutlaka servis ekiplerinden yardım almanız gerekir. Ariston kombi fan motoru arızalarında yenisi takılarak sorun giderilebilir.

Anakart Arıza Olabilir

Anakart Ariston kombi için komuta merkezi diyebiliriz.

Anakart arızalarında 607, 677 arıza kodu dahil olmak üzere birçok sorunun elektronik karttan olma ihtimali var.

Tagged in :

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar