Beko Kombi A01 Arızası Ve Çözümleri

Beko kombi A01 arızası, hatası ve çözümleri. Resetleme işleminden sonra A01 arızası devam ederse ne yapmak gerekir? Beko kombi A01 arızasının birçok sebebi olabilir. Arıza sebeplerini ve çözümlerini bu makalede bulabilirsiniz.

Dairede Gaz Yok

A01 arızasının sebeplerinden birisi dairede gaz olmaması. Öncelikle kombiye gelen gaz vanalarının açık konumda olduğundan emin olun.

Sonrasında ocağı yakın ve gaz geldiğinden eminseniz cihazı resetleyin. Arızada düzelme olmadıysa cihazda sorun var demektir.

Gaz Valfi Arızalı

Tesisattan aldığı gazın ihtiyaç kadarını elektronik anakarttan aldığı voltaj akımı oranında kombi yanma odasına gaz yolunu açıp kapatan ve alev boyunu ayarlayan parça gaz valfidir.

Kombinin ateşleme yapması sonrasında alev yokluğu sorununun olması gaz valfi arızası belirtilerinin başında gelir.

Beko kombiye gaz gelmesine rağmen arızada düzelme olmadıysa gaz valfi arızalı olabilir. bu durumda kullanıcı olarak bir müdahalede bulunmayın. Gaz valfi değişimi için sevis yardımı almanız gerekir.

İyanizasyon Arızası

Kombi içerisinde alev olmasına rağmen cihaz A01 arızası veriyorsa iyonizasyon kablolarında kopmalar olabilir. İyanizasyon sorununun giderilmesi için servisi arayın.

Anakart Arızalı

Beko kombi ekranında A01 arızasının görülmesinin sebeplerinden biriside anakart arızasıdır.

Kombi anakart’ı için kombinin beyni diyebiliriz.  Anakart arızalanmalarında kombi çalışmaz. Kombide bulunan elektronik parçaların tamamı kombi anakartına bağlıdır.

Kombi içerisinde bulunan elektronik parçalar arızalandığında anakart ekranında arıza kodu görülür. 

Anakartın arızalanma sebeplerinin en başında elektrik akımının ani dalgalanması gelir.

Kombi anakart arızalanmasını minimum seviyeye indirmek için kombi reglatörü taktırılması kombi servisleri tarafından tavsiye edilir. Kullanım süresine bağlı olarak zamanla bozulur bu gayet normal bir durum.

Anakart içi sıcak olduğu için kış aylarında böcekler yuva yaparlar anakart üzerinde gezinirken kısa devreden dolayı arıza yapmasına sebeplerden biridir.

Bazen kombi içinde su akmalar olur bu su akıntıları kablolardan süzülerek elektronik anakart’a ulaşır ve kartta tamiri mümkün olmayan arızalanmalar olur.

Kombi bakımı düzenli olarak yaptırılırsa su akıntıları fark edilir ve arızalanmanın önüne geçilebilir. Çok nadir olarak yıldırım düşmelerinden kaynaklı arızalanmalara rastlamaktayız.

Beko kombi anakart tamiri, değişimi 1 yıl garantili olarak yapmaktayız.

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Son Yazılar