Copa Adonis Kombi Arıza Kodları

Copa Adonis kombi arıza koldarı ve çözümleri. Arıza kodları Copa Adonis kombi ekranıda görülünce yapılması gerekenler bu makalede. Arıza kodları E harfi ile başlar. Resetleme işlemi R harfli tuşa basarak yapılır.

E01: Başarısız Ateşleme

Copa Adonis kombilerde E01 Hata kodu başarısız ateşleme anlamına gelir. Kombiye yeteri kadar gaz gelmiyor olabilir.

Dairenizde gaz olduğundan emin olunuz, ocağınızı açarak dairenizde gaz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.Kombinin ve daire gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olunuz.

Kontrollerden sonra kombiyi resetleyiniz. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme yok ise; Ateşleme elektrotlarında, Kombinin gaz valfi yada ana kartında sorun olabilir.  Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

E02: Aşırı Isınma

Kombi aşırı ısınma durumunda kendini emniyete almak için durdurur. Servis çağırmadan önce  kombiyi resetlemelisiniz.Düzelme olmadığı takdirde, resetleme işlemini bir kaç kez tekrarlayınız.

Yine de arıza durumunda düzelme olmazsa eğer yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmaz.

Bu durumda mutlaka uzman servis ekibinden yardım almalısınız. Sirkülasyon pompası sıkışmış/yanmış veya kalorifer sisteminde tıkanma meydana gelmiş olabilir. Sisteminiz eskiyse petek temizliği yaptırmanızı ayrıca tavsiye ederiz.

E03: Prosestat Arızası

Kombi Fan motorunda çekiş sorunu olduğu zaman E03 arızası görülür. Atık gaz baca sensörü hatasıdır. Kombiyi resetleyin düzelmez yahut çok sık arıza tekrarlarsa servis çağırınız. Fan motoru, anakart yada prosestat arızalı olabilir.

E04: Baca Çekiş Sorunu

Kombi bacasında tıkanma yada yerinden çıkmış olabilir kontrol edin ve temizleyin.

E05: Kalorifer Sensör Arızası

Kombi kalorifer çıkış sensöründe sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Kalorifer NTC sensöründe sorun olabilir, kablolarda kısa devre olabilir veya kopma olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramanızı tavsiye ederiz.

E06: Sıcak su Sensör Sorunu

Sıcak su sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur.

Bu arıza durumunda cihazınıza müdahale etmemelisiniz. Zaten yapabileceğiniz bir işlem ya da uygulama bulunmamaktadır.

Sıcak su sensörü arızalı ise, sensör kablolarında kopukluk varsa, kısa devre durumu varsa ya da sensör boruları nem yapmış ise bu arıza durumu yaşanabilir.

Arıza ancak yerinde görülerek tespit edilebilir ve gereken müdahale sağlanabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

E10: Düşük Basınç

Kombi su basıncı düşük olduğu zaman cihaz ekranında E10 arıza kodu görülür. Copa Adonis kombilerde en sık karşılaştığımız arıza kodudur.

Bu gibi arıza durumlarında düşük olan su basıncı yükseltmeniz normal seviyeye getirmeniz gerekir.

Kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile su basıncını 1,5 bara kadar yükseltin. Su doldurma işlemi sonrası muhtemelen arıza düzelecektir.

Resetleme işlemi sonrasında da arıza düzelmezse kombi su basınç sondasında arıza olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz

Kombinin sürekli olarak basıncının düşmesi durumunda peteklerinizde ve petek vanalarında su kaçağı olmadığından emin olmak için kontrol ediniz.

Su kaçağı görünmüyor ve basınç sürekli olarak düşüyor ise kombiye bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz

E25 / E26: Sirkülasyon Sorunu

Tesisat suyu içindeki sıcaklığın aşırı yükseldiğini belirtir. Önce tesisat vanaları daha sonrasında kalorifer vanaları kontrol edilmelidir.

Vanaların kapalı olması halinde açık konuma çevirmek gerekir. Vanalar açık konumda ise cihazı resetleyebilirsiniz.

Resetleme sonrasında arıza yine devam ediyorsa; pompa sıkışmış , ana eşanjörde tıkalı, üç yollu vana arızalı olabilir.

Kalorifer tesisatı tıkalı ya da kalorifer filtresi pislik olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

E35: Gaz Yokluğu

Alev oluşumunda sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda servis gelmeden önce R harfi bulunan düğmeye basarak cihazı resetleyiniz.

Resetleme sonucunda arızada düzelme durumu olmuyorsa eğer; iyonizasyon çubuğunda, anakartta ya da gaz grubunda sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

E80: Anakart Arızası

Kombinizin ana kartı bozulmuş olabilir. Arızanın kesin tespiti ve çözümü için servis çağırınız.

E97: Düşük Voltaj

Kombinize gelen elektrik voltajında dengesizlik olabilir. Kombinizi resetleyin. Bu problem çok sık yaşanıyorsa eğer kombi voltaj regülatörü takmanızda yarar vardır, kombinizin ana kartı  zarar görebilir.

E98, E99: Eletronik Arıza

Kombinizin ana kartında arıza olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Son Yazılar