Eca Confeo Plus 14 Arızası

ECA Confeo Plus kombi 14 arıza kodu ve çözümleri. Eca kombi 14 arızası kullanım suyu sensör arızasıdır. Bu arıza durumunda sıcak su problemi yaşanır.

Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre ya da borularda nemlenme olduğu durumlarda bu sorun yaşanır. Mutlaka kombi servisi ile iletişime geçilmelidir.

NTC Sensörü Görevi

Kombilerde sıcaklığı ölçen parça sensördür. Sıcak su kullanmak istenildiği zaman bu görevi ana karta iletir. Su ısısı yeterli dereceye geldiğinde ise anakartı uyararak ısıyı keser. NTC sensörler negatif ısı kat sayısı ile çalışır.

Isı derecesinin artmasıyla direnç yukarı doğru artar. Kombi marka ve modellerine göre suya temaslı ve suya temazsız olan NTC sensör kullanılmaktadır.

Kombilerin NTC sensörleri genellikle kısa devre oluşması ile arızalanan parçalardır. Oksitlenme ve su kaçağı ile kısa devre oluşmasından dolayı sensör arızaları sık arızaların başında gelir.

Sensörler ısıya dayanıklı parçalardır. Yalnız devamlı ısı algılama görevi yaptıkları için çok kolay arızalanmaktadır.

Eca Confeo Plus kombide 2 adet NTC sensörü bulunmaktadır. Bunların biri suyun ısısını diğeri ise kalorifer tesisat ısısını kontrol eder.

Kaliteli ve konforlu kombilerde ise NTC sayısı artmaktadır. Kombiler çalışmayan sensörlerden dolayı ateşleme yapmaz yani çalışmaz.

NTC Sensör Arızası ve Çözümleri

Suyun kireçli olması sebebi ile çok kolay arızalanan bir parçadır. Isıya dayanıklı bir parça olmasına rahmet sürekli ısı algıladığından dolayı kolayca arızalanabilmektedir.

Kombi NTC sensörleri sıcaklığı ölçen ısı sensörüdür. NTC sensör negatif ısı kat sayısı ile çalışır.

Isı derecesi (C°) artıkça direnç yukarı doğru artar. NTC sensörlerin değişimi kolaydır. Sensör daldırma ise cihazın içinde bulunan suyu boşaltıyoruz. Boşaltma işi bittikten sonra yenisi ile değiştiriyoruz.

Kalorifer devresindeki sensörde bir sorun olduğunda yüksek ısıda iken az ısıtabilir ya da ısıtmayabilir.

Kalorifer gidiş suyu sensöründe bir sorun olduğunda kullanıcılarımız sıcak su sorunu yaşar.

Her sıcak suyun akmaması ya da kaloriferlerin her ısıtmama durumunda NTC sensör arızası olarak kabul edilmemeli. Çünkü kesin arıza uzman bir teknisyenin yerinde arıza tespiti ile mümkündür.

Arıza tespit sonrasında NTC sensörünün arızalı olduğunun bilgisini kullanıcıya veriyoruz. NTC sönsörünün arızası tamiri yapılmamaktadır.

Müşterinin onayını alarak sıfır NTC sensörü ile değişimini yapıyoruz. Değişimini, tamirini yaptığımız kombi yedek parçalarına 1 yıl garanti veriyoruz.

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar