Kombi Neden Sıcak Su Vermez?

Kombi neden sıcak su vermez? Kombi sıcak su vermemesinin sebepleri neler? Sıcak su sorunu nasıl çözümlenir? Bunları bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.

Cihazda sıcak su sorunu varsa bunu birçok sebebi olabilir. Kombinin birinci önceliği sıcak su ihtiyacını karşılamaktır.

NTC sensör, türbin, akış şalteri, pompa, plakalı eşanjör, fan motoru, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram gibi parçalar arızalandığı zaman kombinin sıcak su vermesinde bir sorun meydana gelir.

Kombiler yaz-kış her mevsim sıcak su ihtiyacını karşılar. Kombi sıcak su vermediği zaman servis talebinde bulunmadan önce kullanıcı olarak yapmanız gerekenler olacak.

Sıcak Suyu Kontrol Edin

Kombiyi kış konumunda çalıştırın. Kış konumunda kalorifer devresini ısıtıyorsa sadece sıcak su ile ilgili arıza var demektir. Fakat kalorifer devresini ısıtmıyorsa genel bir arıza olabilir.

Her iki durumda da servis talebinde bulunmalısınız. Kombi su basınç değerini kontrol edin 1,5 – 2 bar aralığında olmalı.

Su basıncı düşük seviyede ise doldurma musluğu yardımı ile kalorifer devresi su basıncını 1,5 bar olarak ayarlayın. Kombi arıza kodu veriyor mu kontrol edin. Kombi genel olarak çalışıyor fakat sadece sıcak su alamıyorsanız sebepleri.

Sıcak Su Vermemesinin Sebepleri

Kombi akış anahtarı arızalanmış olabilir. Değiştirilmesi içim servis talebinde bulunmalısınız.

Diyafram contası yıpranmış yada delinmiş olabilir yenilendiği zaman kombi eskisi gibi verimli bir şekilde sıcak su vermeye devam edecektir. Kombi sıcak su emniyet termostatı atmış olabilir.

Kireçlenmeden sebep üç yollu vana iç tamir takımları takılı kalmış yada bozulmuş olabilir temizlenerek yada tamir takımları değiştirilerek sıcak su probleminiz muhtemelen çözülür.

Ntc Sensör Arızası

Kombinin sıcak su ısı sensörü (NTC) bozulmuş olabilir. Değiştirilmesi için servisi arayın. Sıcak su türbin bozulmuş olabilir. Su akış tirbini değişimi için mutlaka servis yardımı alın.

Cihazınızın üç yollu vana motoru arızalı olabilir bu 3 yollu motorların tamiri mümkün olmadığından değiştirilmesi gerekir. Bunları çözümü için mutlaka işinin ehli kombi servisine ihtiyaç var.

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar