Kombide Ap Uyarısı Ne Demek?

Kombide Ap Uyarısı Ne Demek?Kombide Ap uyarısı ne demek? Kombi ekranında görülen Ap uyarısı ne anlama geliyor? Ap kodu arıza kodu mu? Kombide Ap uyarısını görünce ne yapmak gerekir?

Ap uyarısı bir arıza, hata kodu değildir. Kombi ilk çalışma öncesinde kendini test eder. Bu test süresi biraz uzun olduğu için ap uyarısı arıza kodu gibi gelebilir. AP yazısı bir süre sonra kendiliğinden kaybolur ve kombi ekranında normal değerler görülmeye başlar.

Genellikle yoğuşmalı kombiler ilk çalıştırma yapıldığı zaman Ap yazısı ekranda görülür.

Ap Uyarısı Arıza, Hata Kodu Değildir

Yeni nesil yoğuşmalı kombilerde Baymak, Eca, Arçelik, Daikin ve Beko model kombiler ilk açıldığında ekranda görülen AP bir uyarı kodudur.

Kombide Ap uyarısı aslında bir arıza kodu değildir. Kombi Kontrol “test modu” diyebiliriz.

AP uyarısı cihaz ekranında görüldüğü zaman kombi anakartı, parçaların çalışabilirliğini test eder.

Anakart kombi içerisinde bulunan parçalarda sorun görmezse eğer yaklaşık 2 veya 3 dk. sonra ekrandan bu uyarı kodu silinir ve kombi çalışmaya devam eder.

Kombide Ap Uyarısı Ne Zaman Çıkar?

Kombi ilk açılma veya çalışma yapıldığı zaman ekranda görülür. Cihaza ilk elektrik verildiği zaman yaklaşık olarak 3 dakika Ap modunda kalır. test aşaması bittiği zaman arıza yoksa cihaz çalışmaya hazır olur.

Parçaların çalışabilirliğini kontrol ettirmek istemiyorsanız “R” düğmesine bir kez basarak yani kombiyi resetleme yaparak direk çalışabilir hale getirebilirsiniz.

AP uyarısı uzun süre beklenmesine rağmen düzelmezse veya resetleme yapılmasına rağmen düzelmezse anakart kombi parçalarında arızalanma tespit etmiş olabilir.

Kombi anakartı arıza tespit etmişse süre sonra kombi ekranında Ap uyarı kodu silinir ve ekranda arıza kodu görülür.

Görülen arıza kodu hangi parçada sorun tespit etmişse buna bağlı olarak size durumu bildirir.

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar