Airfel Dijifel Arıza Kodları

Airfel Dijifel kombi arıza kodları ve çözümleri. Arifel kombi arızalandığı zaman servis çağırmadan önce yapılması gerekenler.

Airfel kombi arıza kodları nasıl giderilir? Airfel kombi arıza kodlarının anlamları neler? Kombide arıza oluştuğunda hata koduyla beraber ekranda anahtar işareti görülür.

Airfel Dijifel Arıza Kodları

LP: Düşük Basınç

Kalorifer tesisatındaki su basıncı 1 bar seviyesinin altına indiği zaman LP arıza kodu kombi ekranında görülür.

Kalorifer su basınç değerini 1,5 bar seviyesine çıkartmalısınınz. Sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 olana kadar kombiye su doldurun.

Su basıncı istenilen seviyeye gelince dolum musluğunu kapatmayı unutmayın. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi arayın.

HL: Aşırı Isınma

Kalorifer devresi sıcaklığının 100°C üzerinde olduğunu belirtir. Aşırı ısınma sonucunda HL arıza kodu Airfel Digifel kombi ekranında görülür.

Sırasıyla petek vanalarının açık konumuna getirin kombi alt vanalar açık olsun.

Resetleme sonrası arıza devam ederse pompa sıkışmış, bozulmuş, kalorifer filtresi tıkanmış yada üç yollu vanada konum değiştirme sorunu olabilir. Servis yardımı almalısınız.

AF: Hava Akış Sorunu

Kombi atık gaz tahliye sisteminde sorun olduğu zaman Arifel kombi ekranında AF arıza kodu görülür. Bu durumda kombi çalışmaz. Resetleme işleminden sonra arıza devam ederse servisi arayın.

Bu arızanın sebebi baca ek yerleri çıkmış, elekronik anakart arızalı, prosestat bozuk yada fan motoru arızası olabilir. Soruna müdahale etmesi için servisi aramalısınız.

Hb: Kalorifer Sensör Arızası

Kalorifer devresi gidiş hattında bulunan ntc sensörde sorun olduğu zaman Hb arıza kodu kombi ekranında görülür.

Sensör arızalanmış yada kablolarda kopma meydana gelmiş olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

db: Kullanım suyu sensör arızası.

db arıza kodu görüldüğü zaman kombi sıcak su vermez. Kullanım suyu hattında bulunan sıcak su ntc de sorun olabilir yada kablolarda oksitlenme, kopma meydana gelmiş olabilir. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

bC: Alev Oluşmuyor

Kombi içerisinde alev oluşmadığı zaman bC hata kodu Airfel kombi ekranında görülür. Yapmanız gereken öncelikle kombi gaz yollarının açık konumda olduğunu kontrol etmek olmalı. Gaz yoksa bu sebeple sorun yaşanıyordur.

Digifel Duo kombi gaz yolları açık konumunda olduğuna eminseniz resetleme yapın. Maksimum 3 kez resetleme yapın.

Arıza devam ederse servisi aramalısınız. Gaz valfi, elektronik anakart, iyonizasyon, yada ateşleme elektrodunda arıza olabilir. Sorunun giderilmesi için mutlaka servisi aramalısınız.

C1, 01: Gaz Vafi Modülasyon Arızası

Gaz valfi yeterli elektrik voltaj akımı gelmediğinde ekranda bu arıza kodu görülür.

Bu arıza kodunda kombi ateşleme yapamaz. Modülasyon kablorında kopma yada gaz valfinde arıza olabilir. Arızanın giderilmesi için servisi aramalısınız.

A5: Prosestat  Kapalı Konumda

Kombi ateşleme yağtığı zaman fan, hava akış şaltesi, gaz valfi açılması, ateşleme elektrodunun devreye girmesi ve iyonizasyonun alevi algılamasında sorun olduğu anlamına gelir.

Elektronik anakart ekranında bu hata görülür. arızanın giderilmesi için servisi aramanız gerekmektedir.

Fr: Donma Sorunu

Kalorifer devresi sensörünün 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma olabileceği anlamına gelir.

Bu durumda elektronik anakart ekranında Fr hata kodu görülür.

Özellikle soğuk kış aylarında kalorifer devresi kapalı iken bu arıza kodu görülürse kombi içerisindeki su acilen tahliye edilmeli.

Tagged in :

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar