Eca Confeo Plus Arıza Kodları ve Çözümleri

Eca Confeo Plus Arıza Kodları ve Çözümleri

Eca Confeo Plus kombi arıza, hata kodları ve çözümleri neler? Cihaz arızalandığında servis çağırmadan önce neler yapılabilir? Eca kombide kırmızı ışık yandığı zaman yapılması gerekenler. Kırmızı ışık nasıl giderilir?

Confeo Plus kombi resetleme işlemi nasıl yapılır? Confeo plus kombi arızaları için çözüm önerilerimiz bu makalemizde.

1 Hatası: Aşırı Isınma

Kalorifer devresi su sıcaklığı aşırı ısındığı zaman Confeo Plus kombi ekranında 1 arıza kodu görülür. Öncelikle kalorifer petek vanalarının açık olduğundan emin olun.

En az 3 kalorifer peteği açık konumda olmalıdır. Kombi alt vanalarının açık konumda olduğundan emin olun.

Kombiyi kırımızı ışık düğmesine basarak resetleyin. Arıza devam ederse servisi aramalısınız.

Kalorifer tesisat filtresi tıkalı, devirdaim pompası sıkışmış veya arızalanmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme olabilir, üç yollu vana tamir takımı ve üç yollu motor arızalanmış olabilir.

4 Hatası: Alev oluşmadı uyarısı

Kombi ekranında 4 arızası veriyorsa gaz vanalarını kontrol edip Eca kombinizi resetleyin ateşlemeyi devam ettirin.

Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi aramlısınız. Gaz valfide, ateşleme trofosunda yada anakartta arıza olabilir.

5 Hatası: Alev Kaybı

Confeo Plus kombi ekranında 5 arıza kodu görüldüğü zaman cihaz çalışır durumda iken yanma odasında alev oluşmuyor demektir.

Öncelikle gaz vanaları açık konumda olduğunda emin olun. Cihazı birkaç kez resetlemelisiniz.

Reset uygulamasından sonra sorun hala devam ediyor servis yardımı istemeniz gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde, ateşleme trafosunda veya elektronik anakartta sorun olabilmektedir.

6 Hatası: Aşırı Sıcaklık

Eca Confeo plus kombi kalorifer devresi su sıcaklığı 105° C nin üstüne çıktığı zaman 6 arıza kodu görülür. Bu durumda önce kalorifer vanalarını konrol edin.

En az 3 kalorifer vanası açık olmalıdır. Ardından kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da sonuç alamıyorsanız servis yardımı gerekir.

Kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir. Servisi aramalısınız.

7 Hatası: Aşırı Isınma

Kalorifer devresi su sıcaklığı aşırı ısınmış. Bu durumda kalorifer peteklerinin vanalarını kontrol edin mutlaka açık konumda olamalı.

Su basınç değerini konrol edin 1,5 seviyersinde olmalı. Tüm kontroller yapıldıktan sonra kombiyi restleyin.

Arıza devam ederse sorunun çözümü için servisi arayın. Sirkilasyon pompa arızası, kalorifer peteklerinin kirden tıkanması yada üçyollu tamir takımı arızalanmış olabilir.

12 Hatası: Kalorifer sensör arızası

Kalorifer devresi gidiş suyu sensörü arızası olduğu zaman Eca Confeo Plus kombi kırmızı ışıkla beraber 12 uyarısı verir. Bu durumda kombi petekleri ısıtmaz.

Büyük olasılıkla kalorifer sensörü arızalanmış kablolarda kopma olmuş olabilir. Arızanın giderilmesi için servis çağırın.

14 Hatası: Sıcak Su Sensör Arızası

Kullanım suyu sensör arızası olduğunda Confeo Plus ekranında 14 uyarısı görülür.

Confeo Plus Kombi ekranında 14 arıza kodu görüldüğü zaman kombi sıcak su vermez

Muhtemelen sıcak su sensörü arızalanmış yada kablolarda kopma meydana gelmiş olabilir. Arızanın kesin çözüm için servis çağırınız.

24 Hatası: Fan Motoru Arızası

Hava basınç anahtarı sorunu. Çözümü Bu durumda fan motoru arızası bağlantı kablolarında kopma, ayrıca prosestat veya anakartta sorun da olabilmektedir.

Cihaz 24 arızası veriyorsa (prosestat arızası). Kombi bacasının ek yerlerini kontrol edin çıkmış olan yerler varsa takıp kombiyi resetleyin.

Arıza devam ederse servisi arayın. Kombi fan motoru arızası, prosestat arızası yada anakart arızası olabilir.

32 Hatası: Güç kaynağı hatası

Bu arıza kodunda şebeke voltajının 160 V un altında olduğunu gösterir. Olması gereken değer 220 voltaj.

Bu durumda bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemelisiniz bekledikten sonra düzelme olmadı ise kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunamazsınız.

Muhtemelen düşük voltaj sebebi ile elektronik kart hasar görmüş veya yanmıştır. Elektronik karta müdahale edildiğinde sorun düzelecektir.

Yalnız sorunun tekrar etmemesi için kombi regülatörü kullanmanız şarttır.

40 Hatası: Düşük Basınç

Eca confeo plus kombi ekranında 40 arızası görülünce su basıncını kontrol edin muhtemelen 1 barın altıda olabilir.

Kalorifer devresi su basınç değeri 1,5 bar seviyesinde olması gerekir.  Kalorifer devresi su basınç değerinin 1,5 bar olması için kombi dalum musluğunu açarak ekrandaki 40 arıza kodu silinene kadar su basmaya devam edin.

Silindiği zaman ekranda derece belirir. Su basınç değerini görüntülemek için ekranın hemen üst kısmında yer alan ufak düğmeye basın.

Ekranda kalorifer devresi basınç değeri görülecek.

İşlem sonrası düzelme olmaz ise resetleme uygulaması yapmalısınız. Arıza devam ederse servis yardımı alın. Su basınç sesör arızası ya da kablolarda kopmalar olabilir.

VI, V2 20 Hatası: Gaz valfi devresi arızası

Eca confeo plus kombi 20 arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kombi çalışmaz. Muhtemelen gaz valfi ya da ateşleme trafosunda arızalanma olabilir.

Resetleme işleminden sonra arıza devam ederse servisi aramalısınız.

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar