Kombi Arızasını Kiracımı Ev Sahibimi Öder?

Kombi arızasını kiracımı yoksa ev sahibimi öder? Servisler için en zor soru kombi arızalandığı zaman masrafını, parasını kim eder? Kombi tamiri, bakımı, onarımı, arızaları gibi durumlarda servis ücretini kim öder?

Son zamanlarda oldukça sık rastladığımız kombi arızalarında tamir ücretini kim ev sahibimi yoksa kiracımı öder?

Soru hakkında müşterilerimizi bilgilendirmek ve yardımcı olmak istedik. Yazımız internet ve müşteri araştırmalarımızdan derlenerek hazırlanmıştır.

Kiracı veya ev sahibi iseniz Kombi tamir ücreti kime aittir? makalemiz de aradığınız sorulara cevap bulabilirsiniz.

Hukuki olarak kombi tamiri konusunda net bir şey söylenmemiş

Kombi servis hizmeti verdiğimiz müşterilerimizden en çok aldığımız soru ve cevaplaması zor bir soru.

Aslında bu sorunuzu iki türlü ele almak istedik birincisi kanuni açıdan bakarsak borçlar kanunu madde 317.

Maddesinde kiracı kiraladığı yerin olağan kullanımı için gerekli temizlik, onarım ve bakım giderlerini karşılamakla yükümlüdür.

Bu konuda yerel âdetlere de bakılır der. Bu nedenle kiracı kombi bakımı ve temizliğinden sorumludur. Kanunlarda kombi tamiri konusunda net bir şey söylenmemiş.

İkinci türü var bu sorunuzun vicdani olan tarafı şimdi kiracı 10 yılık kombi olan yeri kiraladı ve daha taşınalı 3 ay olmuş kombi bozulmuş ise kiracı neden bu bedeli ben ödemeliyim demekte haksız mı?

Kiracı olan taraf ev kiraladığın da yeni binaya taşınmıyor birkaç yıl bazen 10 hatta 15 yıl kullanılmış bir kombiyle karşılaşır.

Eski ve kullanılmış kombi arıza çıkardığı zaman kiracı olan taraf haklı olarak kombinin yıllardır çalışmış olması ve eskimesinden kaynaklandığını söyler ve masrafların ev sahibi tarafından karşılanmasını ister.

Biz burada eğer kiracı 2 -3 seneden fazla bir süredir kombiyi kullanıyor ise kombi arızalarının da kiracıya ait olduğunu düşünüyoruz.

Fakat kiracı 15 senelik bir kombinin bulunduğu daireyi kiralarsa cihazın arızasını ödemesini de mantıksız olarak düşünüyoruz.

Son olarak bizim tavsiyemiz her iki tarafın bu konuları kira sözleşmelerine detaylı olarak madde, madde yazmalarıdır.

Kira kontratı hazırlanırken kombi durumu göz önüne alınmalı

Kira kontratı yaparken kombinin durumu yaşı dikkate alınarak bunların konuşularak yazıya dökülmesi daha doğru olur.

Kontratın her iki tarafında saklamasını sağlamak daha sonra yaşanacak tatsız olayların önüne geçmektedir.

Son bir not: Kombi demirbaş mı yoksa beyaz eşyamı? Konut sigortası yaptıranlar iyi bilir kombi aslında beyaz eşyadır yani bazılarına göre kombi cihazını kiracı kendisi getirmelidir. Örneğin çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi.

Kombi Tamir Servisi olarak kombi tamiri ücretini kim eder? sorusu araştırmalarımızı siz değerli müşterilerimiz ile paylaşmak istedik. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize.

Tagged in :

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar