Kombi Gaz Valfinin Görevi Nedir?

Kombi Gaz Valfini Görevi Nedrir?

Kombi gaz valfi ne işe yarar? Gaz valfinin arızası nasıl anlaşılır? Gaz valfi tamiri yapılır mı? Kombi gaz valfi arızası tehlikeli mi? Gaz valfi bozulursa ne olur?

Gaz Valfinin İşlevi

Kombi, kazan, şofben gibi cihazların tesisattan aldığı gazın ihtiyaç kadarını elektronik anakarttan aldığı voltaj akımı oranında kombi yanma odasına gaz yolunu açıp kapatan ve alev boyunu ayarlayan modülasyon bobini bulunan parça gaz valfidir

Kombi Gaz Valfi Modülasyonu

Modülasyon sensörden gelen komutlar ile gaz ayarını yapar. Modülasyon gaz valfi üzerinde bulunur. Isı sensörleri gaz ihtiyacını anakarta bildirir. 

Anakart aldığı bilgilere göre gaz ihtiyacını, gaz ayarını kısar, veya yükseltir. 

Örneğin sıcak su ihtiyacı için kombi ilk çalıştığı zaman su soğuk olduğundan dolayı gaz valfi alev boyunu maksimum seviyede açık tutacaktır. 

Eşanjörde bulunan su istenilen sıcaklığa ulaştığında ısı sensörleri anakart aracılığı ile alev  boyunu kısmasını isteyecektir.

Kombi Gaz Valfi Arıza Sebepleri

Gaz valfi kolay bozulmaz. Zaman içerisinde ısınmadan sebep yanabilir. Sesli çalışma yapabilir. Kombi içerisinden su akıntısı gaz valfine gelirse arızalanabilir. Bu durum sonrasında ise tamamen durur ve çalışmaz. 

Gaz Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır? 

Kombinin ateşleme yapması sonrasında alev yokluğu sorununun olması gaz valfi arızası belirtilerinin başında gelir. Bunun yanı sıra ateşleme devresi sorununa bağlı; sıcak su sorunu, peteklerde ısıtmama sorunu da olabilir. Ayrıca nadiren de olsa gaz valfinin ses yapma gibi sorunlarda karşımıza çıkabilmektedir. 

Gaz Valfi Arızası Nasıl Giderilir? 

Gaz valfi arızasında kullanıcıların müdahale etmesi doğru değildir. Kesinlikle değişimi için servis talep edilmeli. Gaz valfi değişimi işinin ehli kombi servis ekipleri tarafından yapılmalı. Değişimden sonra gaz kaçak kontrolü yapılıp kombi çalıştırılır. 

Tagged in :

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Kategoriler

Son Yazılar

Call Now Button