Demirdöküm Nitromix Arıza Kodları

Demirdöküm Nitromix kombi hata, arıza kodları F01, F10, F20, F22, F23, F26, F27 ve çözümleri neler? Resetleme işlemi nasıl yapılır? Arıza kodaları için çözüm önerilerimizi bu makalemizde bulabilirsiniz.

Demirdöküm Nitromix Kombi arızalkarı Ve Çözümleri

F00/ F10: Gidiş suyu sensörü arızası

Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza olduğu anlamına gelen hata kodu. Bu arıza durumuda sensörde sorun olabilir, sensör bağlantılarında problem olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve onarılması servis çağırmalısınız.

F01/ F11: Dönüş suyu sensör arızası

Kalorifer dönüş suyu sensöründe arıza olduğu anlamına gelen hata kodu. Arıza durumu sensör boruları ile ya da kabloları ile alakalı olabilir. Arızanın kesin tespit için servis çsğırmalısınız.

F20: Aşırı Isınma

Emniyet termostatının devreye girdiğini belirten hata kodudur. Bu arızayla karşılaştığınızda kombi kış modunda ise öncelikle kombi altındaki kalorifer gidiş ve dönüş vanalarını, kalorifer peteklerinin vanalarını konrol edin, vanalar kapalı şekilde ise açılmalıdır.

Resetleme işlemi yaptıktan sonra muhtemelen arıza sorunu biter. Tüm bu kontrol ve uygulamalar sonuç vermezse servis çağırmalısınız.

F22: Düşük Basınç

Kalorifer tesisatındaki su basıncının düşük olduğunu anlamına gelir. Bu arıza durumunda kombinize su basmalısınız.

Kalorifer tesisatınızdaki suyu 1,5 bar olana kadar doldurun. Su basma işleminden sonra sorun düzelir su dolum işleminden sonra doldurma musluğunu kapamayı unutmayın.

F23: Maksimum sıcaklık farkı

Kalorifer tesisatında devirdaim olmadığı zaman veya sirkülasyon hızı çok yüksek olduğu zaman bu arıza meydana gelir.

Kalorifer vanalarını konrol edin, kombi alt vanalarını kontrol edin resetleme sonrası arıza devam ederse problem sirkülasyon pompası ile alakalı olabilir. Servisi arayın.

F26: Gaz valfi problemi

Kombi çalışma sırasında gaz olmadığı zaman F26 arıza kodu görülür. Kombi gaz valfi arızalı olabilir, kablolarda sorun yada ateşleme problemi olduğu zaman bu arıza kodu görülür. Resetleme işleminden sonra arıza devam ederse servisi çağırın.

F27: Alev algılama problemi

Yanma odasında (Brülörde) alevin algılanmadığını belirten hata kodu. Ateşleme trafosu arızalı veya iyonizasyon kablolarında kopukluk olabilir. Resetleme işlemi uygulayın arızada düzelme olmaz ise servis çağırmalısınız.

F28: Gaz besleme problemi

Ateşleme arızası olarak adlandırabiliriz. Öncelikle dairenizde gaz olup olmadığına bakmalısınız. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize de gazın geldiğinden emin olmanız gerekir.

Resetleme işleminden sonra da arıza durumu devam ederse bu durumda; anakartta, elektrotlarda veya gaz armatöründe problem olabilir. Servis çağırmalısınız.

F29: İyonizasyon hatası

Kombi çalışırken alev algılanmadığında bu arıza kodu görülür. Bu arıza kodu sonrası kombiyi resetleyin. Resetleme uygulamasından sonra sorun düzelebilir. Arıza devam ederse servisi aramalısınız. İyoizasyon kablosu kopuk yada anakart arızalı olabilir.

F32: Prosestat Arızası

Donma koruması fan dönüşünde sorun olduğunu belirtir. Hatalı hava basıncı olduğu için cihaz muhtemelen çalışmayacaktır.

Resetleme işlemini yapın. Bu arıza devam ederse fan motoru, prosestad veya anakartta arızalı olabilir. Arızanın giderilmesi için servis yardımı alın.

F49: Düşük voltaj arızası

Bu arıza şebekeden gelen elektrik voltajı düşük olduğu anlamına gelir. Bu sorundan tamamen kurtulmanız için kombi regülatörü kullanmalısınız. Arıza devam ederse anakart arızalanmış olabilir. Değişimi veya tamiri için servis yardımı alın.

F61/ F62/ F63/ F64/ F65/ F67: Elektronik anakart problemi

Genel anlamda anakart ile alakalı bir sorun olduğu anlamına gelir. F62 hata kodunda sorun gaz valfinde de olabilir. F65 hata kodu elektronik kart devresinde aşırı ısınma problemidir.

F67 hata kodu ise alev algılama durumu nedeni ile elektronik kart problemi olarak bilinir. Bu tür arıza durumlarında servis desteği alınmalıdır.

F68: Alev sinyalinde dalgalanma var

Kombide düzensiz alev oluştuğunu belirtmekte olan bir hata kodudur. Bu durumda baca yerinden çıkmış yada elektronik kart arızalanmış olabilir. Arızanın giderilmesi için servis çağırmalısınız.

F70: Kartlar arası uyumsuzluk sorunu

Nitromix model kombide bulunan anakart ile ekran kartının birbirine tanımlanmamış olduğu sorundur. Bu sorunda iki parçadan birine daha öncesinde müdahale edildi ise yanlış bir bağlantı yapılmış olabilir veya parça kombiye uygun olmayabilir. Daha öncesinde uygulama yapılmadı ise sorun anakart ile alakalı olabilir.

F71: Su akış sensör problemi

Kombi sıcak su sensör arızası olduğu zaman F71 arıza kodu görülür. Büyük ihtimalle su akış sensörü arızalı, sensör bağlantılarında veya kablolarında kopmalar olabilir. Arızanın giderilmesi için servisi aramalısınız.

F72/ F84/ F85: Sıcaklık farkı problemi

Kalorifer gidiş ve dönüş sensörü aynı sıcaklığı okuyor ise ekranda bu hata kodları görülür. Kalorifer petek vanalarını kontrol edin.

Petek vanaları mutlaka açık konumda olmalı. Resetleme işlemi sonrası arıza devam ederse servisi aramalısınız. Pompa arızası veya filtre tıkalı olabilir.

F73/ F74: Basınç sensör problemi

Basınç sensörü arıza yaptığında, sensör bağlantılarında veya borularında arıza olduğunda yada su basıncı yetersiz olduğunda ekranda bu hata kodlarından biri yer alır. Bu gibi durumlarda servis çağırmalısınız.

F76: Termal sigorta problemi

Aşırı ısınma sigortası yerinden çıktı ise ya da ana eşanjörde aşırı ısınma oldu ise bu sorun yaşanabilir. Servis çağırmadan kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonuç vermediyse Servis yardımı almalısınız.

F77: Gaz valfi motoru problemi

Bu arıza durumunda servis gelmeden önce kombinize reset atmalısınız. Resetleme işleminden sonra arıza düzelmezse servisis aramalısınız.

F83: Brülör devrede fakat sıcaklık artmıyor

Bu  arıza olduğunda önce kombi basıncını kontrol edin. Basınç 1 bar altında ise kombiye su basmalı ve basıncı 1.5 bar seviyesine çıkartın.

Basıncı yükseltmenize rağmen sorun devam ediyorsa veya basınç ideal konumda ise reset işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi aramalısınız.

F85: Sensör problemi

Sensörlerin okuduğu sıcaklık farkının doğru olmadığını belirtmekte olan bir hata kodudur. Bu durumda sensörlerde arıza meydana gelmektedir. Servis çağırın.

F86: Yerden ısıtma kontak problemi

Bu arıza durumunda kombiye müdahale çözüm için servisi aramalısınız.

Err: Kullanıcı arayüz hatası

Kullanıcı arayüz kartında yani ekran kartında haberleşme problemi olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda servis öncesi kombiyi resetlemelisiniz. Reset sonrasında eğer düzelmezse Demirdöküm servisi yardımı almalısınız.

Demirdöküm Kombi Servisi |  0535 987 7360 | 0212 436 5344

Mehmet avatarı

Bir Cevap Yazın

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi Bakımı

Kombi bakımını en son ne zaman yaptırdınız? Hızlı, verimli ve her zaman en yüksek kalitede çalışması gereken cihazınıza yıllık bakım yaptırmayı unutmayın.

Son Yazılar

Son Yazılar